Wycena projektu
Promowanie aplikacji mobilnych

Last Updated on

Jak sprawdzić z jakich narzędzi analitycznych korzystają aplikacje i gry  konkurencji? Jak sprawdzić za pomocą jakich sieci reklamowych monetyzuje się konkurencja? Jak sprawdzić jak aplikacje mierzą progres użytkownika w grze? O tym wszystkim w poniższym tekście.

Zastanawiałeś się może kiedyś z jakiego narzędzia do analityki mobilnej korzysta Twoja konkurencja, jakie eventy w narzędziu do analityki mierzy i w jakich sieciach reklamowych monetyzuje swoich użytkowników? Stoisz przed wyborem narzędzia do atrybucji i chciałbyś sprawdzić, z których narzędzi korzysta top 10 gier mobilnych w Twojej kategorii?

App X-Ray

Narzędzie App X-Ray do analizowania listy SDK aplikacji i gier konkurencyjnych

Możesz to zrobić za pomocą platform webowych jak np. App X-Ray od SafeSDK (przejęte przez Applovin) czy Apptopia (parę lat temu jeszcze platforma do sprzedaży gotowych aplikacji i gier mobilnych).

Możesz to także też dużo taniej i bardziej szczegółowo z poziomu własnego MacBooka i iPhone. Będziesz potrzebował do tego Macbooka, iPhone’a i programu, który się nazywa Charles Proxy. Jest to narzędzie, które służy do przechwytywania ruchu http i https.

Używane jest głownie przez testerów aplikacji webowych i aplikacji mobilnych.

Charles Proxy (Charles Web Debugging Proxy ) jest narzędziem płatnym (koszt licencji to $50). Aplikacja oferuje jednak 30 dniowy darmowy trial.

Najnowszą wersję 4.5.6 (kompatybilna z macOS 10.7 – 10.15) możesz pobrać tutaj

Instalacja Charles Proxy , konfiguracja i launch

Program możesz pobrać z linka powyżej. Następnie instalujesz program na swoim Macbooku.

Po uruchomieniu programu będziesz musiał przyznać uprawnienia programowi. Zostaniesz też poproszony o swoje hasło.

Żeby nie pogubić przy danych i nie rejestrować ruchu z Macbooka będziesz musiał wyłączyć ruch z Macbooka (odznaczyć macOS Proxy).

Następną czynnością będzie umożliwienie Macbookowi nasłuchiwania ruchu z Twojego iPhone. Twój komputer będzie służył w tym przypadku jako Proxy.

Zmiana jest prosta ponieważ musić zaznaczyć wybrać port 8888 i zaznaczyć Support HTTP/2 w Charles Proxy (Proxy -> Proxy Settings -> Proxies)

Następnym krokiem będzie odczytanie lokalnego adresu IP. W Charles Proxy wchodzisz w Help -> Local IP Address i zapisujesz numer IP (w moim przypadku 192.168.1.16)

Numer ten będziesz musiał użyć w swoim iPhone. Po wejściu w iPhone’a do Ustawień -> Wifi -> Dane wifi -> (na samym dole) Konfiguruj Proxy -> Ręcznie -> wpisujesz w polu Serwer numer IP, w polu Port 8888 i klikasz zachowaj.

Żeby analizować ruchu z https będziesz musiał dodatkowo zainstalować certyfikat na swoim Iphone. Żeby to zrobić musisz otworzyć na iPhone przeglądarkę i wejść pod adres https://chls.pro/ssl i pobrać go na swojego smartfona.

Następnie będziesz musiał włączyć certyfikat w Ustawienia -> Ogólne -> To urządzenie -> Ustawienia zaufania certyfikatu.

Żeby wyłapywać ruch będziesz musiał zaznaczyć opchę Enable SSL Proxying w Charles Proxy w Proxy -> SSL Proxying Setting.

Pobieramy następnie z App Store grę lub aplikację, którą chcemy przeanalizować pod kątem narzędzi w niej wdrożonych. Bierzemy pierwszą z brzegu grę typu Hidden Oject Games, instalujemy i otwieramy po raz pierwszy.

Jak widać Charles Proxy został skonfigurowany poprawnie. Na powyższym przykładzie widzimy, że gra korzysta z platformy atrybucyjnej Adjust, platformy do push notyfikacji OneSignal czy narzędzia Crashlytics. Nie są to oczywiście wszystkie dane dostarczone przez Charles Proxy.

Przy wielu SDK będziesz zaznaczoną kłódkę. Będziesz w takim przypadku musiał zaznaczyć Prawym kliknięciem -> Enable SSL Proxying i odświeżyć.

Charles Proxy to naprawdę przydatny “szwajcarski scyzoryki”, który pomoże Ci w analizie narzędzi używanych przez Twoją konkurencję.

CEO, ARPU Brothers - agencja marketingu aplikacji i gier mobilnych

Następny post