Wycena projektu
Promowanie aplikacji mobilnych
5
(2)

Czy za pomocą Apple Search Ads jesteś w stanie zbudować strategię App Store Optimization? Czy za pomocą płatnych kampanii Apple Search jesteś w stanie wyboostować w wynikach organicznych słowa kluczowe, które wcześniej nie były notowane w rankingu? Czy w 2019 roku jesteś w stanie znaleźć słowa kluczowe, które nie są “oblegane” przez aplikacje lub gry konkurencji? Jakiego typu aplikacje mobilne upodobały sobie Apple Search Ads jako główne źródło pobrań instalacji? O tym wszystkim w poniższym tekście.

Możliwość promowania aplikacji i gier mobilnych przez Apple Search Ads w polskim App Store w płatnych wynikach wyszukiwania została udostępniona w marcu tego roku.

Apple Search Ads to mobilna platforma reklamowa dostępna w dwóch wersjach Basic i Advanced. Przy promowaniu aplikacji w Apple Search Ads Basic rozliczamy się w modelu za instalację bez możliwości targetowania użytkownika w płatnych wynikach wyszukiwania. Apple samo wybiera komu wyświetlać reklamę.

Bardziej rozbudowaną wersją są reklamy Apple Search Ads Advanced gdzie masz możliwość szerokiego targetowania słów kluczowych (dopasowanie ścisłe, dopasowanie przybliżone czy też dopasowanie do wyszukiwania).

Apple Search Ads płatne wyniki wyszukiwania

Apple Search Ads płatne wyniki wyszukiwania

Reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania App Store odznaczają się wysokim średnim współczynnikiem tapnięcia (ATTR) TTR – 6,06% w porównaniu do średniego współczynnika kliknięcia w reklamę na innych platformach Facebook News Feed – 1,46%, Facebook Audience Network – 1,40%, Facebook Messenger – 0,67%, Google Search – 2,6%.

Oczywiście TTR (Tap Through Rate) różni się w zależności od kategorii aplikacji (Zdrowie i Fitness – 10,07%, Biznes – 8,12%, Sport – 5,28%, Gry – 4,69%). Dane procentowe pochodzą z Adstage i SearchAdsHQ.

Benchmarki z SearchAdsHQ 2019

Dane z raportu SearchAdsHQ 2019

Jedną z najistotniejszych kwestii jest wysoki poziom konwersji (CVR) z tapnięcia do instalacji. Wynosi on nawet 50%-55%. W skrócie co drugie tapnięcie w reklamę przyniesie Ci instalację aplikacji lub gry.

W poniższym tekście przedstawię 4 powody dla, których warto wdrożyć strategię pozyskiwania użytkowników przez kampanie Apple Search Ads.

1. Przygotowywanie Metadanych na podstawie wyników kampanii

Za wyniki wyszukiwania w App Store odpowiada kilka czynników. Jedne są zależne od developera, a drugie nie.

Najważniejsze czynniki wpływające na pozycje słów kluczowych, na które developer ma wpływ to nazwa aplikacji (widoczna w wynikach wyszukiwania, do 30 znaków), podtytuł (widoczny w wynikach wyszukiwania do 30 znaków) i słowa kluczowe (niewidoczne w wynikach wyszukiwania, 100 znaków). Dochodzą także do tego słowa kluczowe w zakupach (in-app purchases), które działają w wynikach wyszukiwania ze słowami kluczowymi z tytułu.

Na temat słów kluczowych w tytule in-appów w App Store i wpływu na wyniki wyszukiwania aplikacji lub gry napiszę osobny tekst.

Wprowadzając nową aplikację do App Store i przygotowując metadane developer często bazuje na takich narzędziach jak Mobile Action czy ASODesk. Są to narzędzia bardzo pomocne przy budowaniu strategii ASO, ale prawdziwe dane z opłacalności danych słów kluczowych przyniesie Ci kampania w Apple Search Ads.

Dzięki niej zobaczysz jak wyglądają prawdziwe wyświetlenia w wynikach wyszukiwania, ile zakupów w grze lub rejestracji w aplikacji przynosi Ci dane słowo kluczowe i jak wygląda ROAS z danej kampanii reklamowej.

Bazując na wynikach w płatnych wynikach wyszukiwania będziesz w stanie przygotować nowe metadane pod kolejne zmiany słowa kluczowe, które konwertują i przynoszą Ci przychód.

2. Boost słów organicznych w wynikach wyszukiwania

Metadane w aplikacji mają ograniczoną liczbę znaków. Od kilku lat liczba znaków dla tytułu jest obniżana. Prowadząc audyty App Store Optimization dla naszych klientów chcielibyśmy mieć możliwość użycia 50 znaków w tytule i 50 znaków w podtytule. Idealnie byłoby użyć 200 znaków w słowach kluczowych żeby wejść na jak największą liczbę notowanych w wynikach wyszukiwania (TOP 10).

Niestety ograniczona liczba znaków nie pozwala na to. Tutaj z pomocą przychodzi nam Apple Search Ads.

W kampaniach naszych klientów widzimy wzrosty dla słów kluczowych, których nie używamy w metadanych. Dodatkowo te słowa kluczowe w momencie startu kampanii są poza wynikami wyszukiwania.

Wzrosty zaczynają się pojawiać w organicznych w wynikach wyszukiwaniu przy użyciu tych słów kluczowych w płatnych kampaniach. Większość słów kluczowych wchodzi do TOP 10 i utrzymują się w nich nawet po zatrzymaniu promocji aplikacji lub gry. Jedną z lepszych strategii budowania listy słów kluczowych są literówki (nazwa konkurencji, typ gry itd). Przy kampanii Apple Search Ads jesteś w stanie wyboostować taką literówkę w wynikach wyszukiwania dodatkowo zyskując instalację z niskim CPA (Cost Per Acquisition często mylony z Cost per action).

3. Możliwość znalezienia słów kluczowych z niskim CPA

Konkurencja w kampaniach Advanced na dopasowania ścisłe i dopasowania przybliżone jest ogromna. Miejsce w płatnych wynikach wyszukiwania jest obsadzone nawet przez kilkanaście aplikacji lub gier.

Istotną kwestią będzie przyjęta przez Ciebie strategia. Czy chcesz rywalizować w płatnych wynikach wyszukiwania i płacić za instalację aplikacji lub gry po kilkanaście złotych czy znaleźć słowa kluczowe z niskim i średnim wolumenem wyszukiwania płacąc dużo mniej za wartościową instalację.

Czy w 2019 roku jesteś w stanie znaleźć słowa kluczowe, gdzie nie będziesz konkurował z 15 lub 20 aplikacjami?

Oczywiście. Zajmie Ci to trochę czasu, ale będzie warto. Jeżeli posiadasz ograniczony budżet nie korzystaj z przybliżonego dopasowania słów kluczowych. Skup się jedynie na dopasowaniach ścisłych i stale kontroluj CPT (koszt za tapnięcie w reklamę) i CPA (koszt za instalację). Wyniki kampanii powinieneś mierzyć na platformie atrybucyjnej.

4. Wysoka tolerancja na akceptację reklam dla wybranych kategorii

W porównaniu do kampanii instalacyjnej na Facebooku lub w kampanii Uniwersalnej (UAC). Apple ma wysoki poziom “tolerancji” na reklamę wybranych kategorii aplikacji mobilnych.

Przykładowo aplikacje bukmacherskie, bitcoinowe czy też pożyczkowe mają duży problem z uruchomieniem kampanii promocyjnej na Facebooku (ciekawe dlaczego Coinbase tego problemu nie ma 🙂 ) lub w Google ze względu na regulamin.

Reklamy aplikacji Bitcoinowych w Apple Search Ads

Reklamy aplikacji Bitcoinowych w Apple Search Ads

 

Developer takich aplikacji nigdy nie będzie pewien czy kampania instalacyjna zostanie zaakceptowana i czy przypadkiem nie będzie zmuszony szukać innego źródła dla instalacji aplikacji.

W Apple Search Ads aplikacje bitcoinowe, aplikacje bukmacherskie i pożyczkowe tego problemu nie mają. Dla tego typu aplikacji Apple Search Ads to często źródło numer 1 pobrań aplikacji iOS.

Podsumowując jednym zdaniem, w 2019 roku Apple Search Ads to tzw. “must have” przy budowaniu strategii marketingowej dla Twojej aplikacji lub gry mobilnej.

A jak Ty radzisz sobie z kampaniami reklamowymi dla Twojej gry lub aplikacji w Apple Search Ads?

Powyższy tekst oryginalnie ukazał się na łamach Gomobi. Możesz go znaleźć pod tym linkiem.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

CEO, (User Acquisition Manager & App Store Optimization Manager), ARPU Brothers - agencja marketingu aplikacji i gier mobilnych

Następny post