Wycena projektu
Promowanie aplikacji mobilnych
5
(1)

Zawartość posta

Optymalizacja ASO aplikacji dla iOS 11

Już od ogłoszenia nowego systemu iOS 11, developerzy aplikacji mobilnych oraz marketingowcy uważnie śledzili jego rozwój i starali się przewidzieć i przygotować zmiany, które wprowadzi. I rzeczywiście – iOS 11 przyniósł znaczące zmiany w obrębie marketingu aplikacji mobilnych, a szczególnie w optymalizacji App Store. Cały proces odkrywania aplikacji został zupełnie zmieniony, zarówno pod względem wyszukiwania i surfowania po sklepie, jak i pod względem elementów kluczowych dla widoczności aplikacji w sklepie oraz stopy konwersji.
Dzisiaj więc omówimy przełom, który nastał wraz z wprowadzeniem iOS 11, podliczymy nowe kluczowe elementy dla optymalizacji aplikacji i gier w App Store 2.0, odkryjemy, w jaki sposób iOS 11 wpłynął na działanie ASO (App Store Optimization) i powiemy, jak można to wszystko wykorzystać, aby zwiększyć ilość pobrań aplikacji lub gry mobilnej.
App Store Optimization ASO
19 września, Apple wprowadziło na rynek nowy system iOS 11, który do 18 stycznia znalazł się na zaledwie 65% wszystkich urządzeń wyposażonych w iOS. Wprowadzenie go trwało więc dość długo, lecz, na szczęście, teraz już znaczna większość użytkowników korzysta z najnowszej wersji systemu – a więc i najnowszej wersji sklepu App Store.
Nowy sklep App Store 2.0 ma być bardzo obiecujący dla developerów – a optymalizacja App Store w nowej wersji już teraz stała się ważniejsza niż kiedykolwiek.

iOS 11 od Apple: Co się zmieniło?

Pozycjonowanie aplikacji mobilnej iOS
W iOS 11, sklep App Store został zupełnie zmieniony – jego wygląd jest nie do poznania, a funkcjonalność jest teraz skupiona na personalizowaniu treści. Firma Apple wyraźnie chciała wzmocnić pozycję sklepu App Store jako miejsca, w którym można odkrywać ciekawe aplikacje lub gry mobilne, przetwarzając go w ogromne centrum konsumpcyjne, uzbrojone w ręcznie wybrane polecane pozycje oraz bardziej ludzkie podejście do klientów.
W nowym sklepie App Store zmieniono również karty nawigacyjne – sekcje Polecane, Kategorie oraz Listy zostały zamienione na zupełnie nowe: Dziś – składająca się z ręcznie wybranych aplikacji i ich historii – oraz dwie osobne karty na Aplikacje oraz Gry, wyraźnie rozgraniczające te kategorie i eliminujące w ten sposób wewnętrzną konkurencję między kategoriami.
Sama w sobie konkurencja nigdzie się jednak nie wybiera – jest teraz mniej polecanych pozycji w każdej z kategorii, a wewnętrzni redaktorzy w Apple mają znacznie więcej do powiedzenia przy wyborze aplikacji. Dzięki tym zmianom, App Store ma stać się bardziej angażującym, kolorowym oraz bogatym sklepem.

Odkrywanie aplikacji w nowej wersji sklepu App Store

Głównym powodem, dla którego powstała nowa wersja sklepu App Store było sprawienie, by „odkrywanie aplikacji i gier mobilnych było łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej”. Nowy rozkład sklepu przyniósł więc za sobą ogromne zmiany w procesie odkrywania aplikacji mobilnych w sklepie i elementach optymalizacji App Store odpowiedzialnych za rankingi w wyszukiwarce i konwersję.
Zagłębmy się więc w temacie odkrywania aplikacji i procesach konwersji w nowej wersji sklepu i zobaczmy, jak teraz można zwiększyć widoczność aplikacji za pomocą ASO (App Store Optimization).

Przeglądanie w sklepie App Store

ASO 11
Procesy przeglądania w sklepie i odkrywania aplikacji w nowym sklepie App Store zostały zupełnie zmienione i odbywają się teraz w 3 sekcjach:
Dzisiaj: ta sekcja ma wyglądać jak lista aktualności i dziennych nowości i zawiera jedną ręcznie wybraną polecaną aplikację i jedną grę. Aplikacje mobilne promowane w sekcji można pobrać za pomocą bezpośredniego linku – nie trzeba nawet wchodzić na oficjalny opis.

Jak wpływa to na sytuację developerów?

Promocja w sekcji Dzisiaj będzie bez wątpienia miała bardzo duży wpływ na widoczność aplikacji i znacznie zwiększy ruch oraz ilość pobrań. Jednakże o taką promocję bardzo trudno – treść wybierana przez redaktorów Apple musi być o niezwykle wysokiej jakości i unikalności. Możesz dowiedzieć się więcej o takiej promocji oraz skontaktować się z Apple pod tym linkiem.
Sekcje Aplikacji oraz Gier: te nowe sekcje obejmują tzw. „karuzelę”, w której znajdują się karty, każda reprezentująca inną aplikację i zawierająca ikonę, nazwę aplikacji i podtytuł. Pod nią znajduje się kilka ręcznie wybranych podkategorii z polecanymi aplikacjami. Tworzone przez Top Charts listy zostały usunięte, toteż znalezienie się na nich nie będzie miało już większego znaczenia.

Jak wpływa to na sytuację developerów aplikacji?

Dla dużych firm, usunięcie Top Charts prawdopodobnie oznaczać będzie duży spadek ruchu. Firmy te będą musiały skupić się na spełnieniu wymagań oraz podlizywaniu się redaktorom Apple, by znaleźć się w sekcji „Dzisiaj”. Z drugiej jednak strony, developerzy gier mobilnych w nowych sekcjach będą mieli większą szansę zyskać widoczność, a, dzięki rozdzieleniu gier oraz aplikacji, konkurencja między tymi kategoriami nareszcie odchodzi w przeszłość.

Wyszukiwanie w App Store

W nowym App Store, sekcja wyszukiwania również się zmieniła. Teraz aplikacje mobilne mają do dyspozycji mniej miejsca, co oznacza, że nie trzeba już scrollować w dół, żeby zobaczyć największego konkurenta danej aplikacji. Zmiana ta będzie miała duży wpływ na optymalizację stopy konwersji – ale to później.

ASO Pozycjonowanie aplikacji

Źródło: Storemaven


Pokazane w wyszukiwarce elementy opisu produktu wyglądają teraz tak:
1. Nazwa aplikacji – 30 znaków
2. Podtytuł – 30 znaków
3. Słowa kluczowe – 100 znaków
4. Nazwa developera
5. Model Zakupów w Aplikacji
Elementy nie objęte w wyszukiwarce to:
1. Tekst reklamowy – 170 znaków
2. Opis – 4000 znaków
Proces optymalizacji aplikacji mobilnych w celu osiągnięcia wyższej widoczności niewiele się zmienił. Jednakże, w związku z nowym wyglądem sklepu App Store, równowaga między optymalizacją słów kluczowych a konwersją jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek.
Tytuł oraz podtytuł Twojej aplikacji mobilnej powinien bez wątpienia zawierać najważniejsze słowa kluczowe, ale ważne jest, żeby wspomagał on również konwersję. Pole słów kluczowych jest więc teraz jedynym miejscem, gdzie cokolwiek możesz po cichu dostosowywać i doskonalić – upewnij się, że wykorzystujesz cały potencjał słów kluczowych oraz że nie zajmujesz miejsca słowami, które są już uwzględnione w nazwie lub podtytule aplikacji.

Jak mierzyć organiczny ruch z sekcji odkrywania aplikacji

Informacje o tzw. odkrywalności aplikacji są dostępne w panelu analityka aplikacji w systemie iTunes Connect. Wystarczy wybrać pożądaną aplikację i przejść do zakładki Źródła.
Organiczne źródła odkrywania aplikacji:
Przeglądanie – ruch z sekcji Dzisiaj, Gry oraz Aplikacje
Wyszukiwanie – ruch z wyników wyszukiwania oraz reklam Apple Search Ads
Itunes connect ASO

Optymalizacja konwersji w App Store w systemie iOS 11

Optymalizacja konwersji składa się z 2 głównych kroków: optymalizacji tzw. współczynnik tap-trough – TTR (lub click-through) oraz zwiększaniu konwersji odwiedzin opisu aplikacji w instalację (CR).
TTR wskazuje, jak skutecznie udaje nam się zainteresować użytkownika i przekonać go, by odwiedził opis aplikacji mobilnej. Gdy użytkownicy przeglądają App Store, najważniejsze są dla nich nazwa aplikacji, ikona oraz podtytuł. Na stronie wyników wyszukiwania natomiast najbardziej przekonują ich zrzuty ekranu, zwiastuny (i filmiki) oraz oceny użytkowników.
Współczynnik konwersji odwiedzin opisu aplikacji w instalację opiera się na tych samych czynnikach – jednakże w nowej wersji opisu aplikacji opinie użytkowników są jeszcze ważniejsze i zajmują większą część strony.
Oto główne elementy opisu aplikacji w sklepie App Store 2.0:
App Store Optimization 11
Nazwa oraz Podtytuł aplikacji to największe czynniki ASO (App Store Optimization), wpływające najbardziej znacząco na wyniki wyszukiwania i nieco mniej znacząco na współczynnik konwersji. Pamiętaj, by przeprowadzić test A/B na podstawie różnych wersji Nazwy oraz Podtytułu i zobaczyć, co przynosi najlepsze rezultaty.
Ikona pozostaje najważniejszym elementem wizualnym każdej aplikacji mobilnej. Musi być ona łatwa do rozpoznania, przyjemna dla oka, możliwa do pomniejszenia lub powiększenia, wyglądać dobrze na każdym tle i wyraźnie sugerować, co dana aplikacja lub gra robi.
Zrzuty ekranu mają teraz mniejsze znaczenie, ponieważ zasoby graficzne teraz mogą zawierać aż 3 zwiastuny (filmiki). Trzeba jednak pamiętać, że w wynikach wyszukiwania pokazują się teraz nie 2, a 3 zrzuty ekranu, przez co skorzystanie z poziomych zrzutów może zwiększyć współczynnik tap-through o nawet 45%.
Zwiastuny (filmiki) stały się kluczowym elementem dla zarówno TTR oraz współczynnika konwersji w instalację. Filmiki włączają się teraz automatycznie (bez dźwięku) i pokazują się również w wynikach wyszukiwania – a, według Apptamin, szansa, że użytkownik, który obejrzał filmik zainstaluje aplikację jest 3 razy większa niż normalnie. Z tego powodu, optymalizacja filmików jest teraz kluczową częścią ASO (App Store Optimization) w sklepie App Store.
Tekst reklamowy to pole znajdujące się ponad opisem, opisujące najnowsze aktualizacje, nowości oraz promocje w aplikacji mobilnej. W przeciwieństwie do opisu aplikacji mobilnej, może ono zostać zmienione bez wprowadzenia nowej wersji aplikacji. Aktualnie widoczność opisu w sklepie App Store jest tak niska, że nie ma on w zasadzie żadnego wpływu na stopę konwersji.
Oceny oraz recenzje użytkowników stały się jeszcze ważniejsze, niż w poprzednich wersjach iOS. Panel recenzji w sklepie App Store został zmieniony, by skupiał się jeszcze bardziej na średniej ocenie, ilości ocen, ewentualnych nagród, rankingu w danej kategorii oraz ograniczeniu wiekowemu. Co więcej, oceny oraz recenzje użytkowników zajmują teraz więcej miejsca w opisie aplikacji, a średniej oceny praktycznie nie da się teraz przeoczyć.
Aby przekonać odwiedzających i zwiększyć współczynnik konwersji, musisz zachęcić użytkowników do zostawienia większej ilości pozytywnych opinii za pomocą dedykowanych notyfikacji – albo zresetować średnią ocenę tak, by widoczna była tylko ocena najnowszej wersji.

W skrócie: Optymalizacja w sklepie App Store w iOS 11

Podsumowując, nowa wersja sklepu App Store wprowadziła dużo zmian w branży aplikacji i gier mobilnych.
Najważniejsze jest, aby pamiętać, że branża aplikacji mobilnych nigdy się nie zatrzymuje – i, z tego powodu, Optymalizacja App Store musi być procesem ciągłym, a nie zadaniem do wykonania.
Nowy system iOS wprowadził zmiany zarówno w odkrywaniu aplikacji jak i w kontroli redaktorów Apple, doprowadzając do zwiększonej konkurencji w wynikach wyszukiwania oraz tworząc potrzebę zrównoważenia wysiłków związanych z współczynnikiem konwersji oraz optymalizacją słów kluczowych.
Miło nam widzieć, że nowe aplikacje oraz gry mają teraz większą szansę zostać zauważone w morzu aplikacji dużych firm. Co więcej, nowe podejście firmy Apple do polecanych aplikacji wymaga od developerów tworzenia wyjątkowych aplikacji.
Przydatne materiały:
Poradnik ASO dla iOS (zawiera aktualizację iOS 11)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Katerina Zolotareva jest kierownikiem marketingu w TheTool – platformie w modelu SaaS pomagającej zwiększać developerom widoczność i konwersję w sklepie Google Play i App Store w ponad 90 państwach.

    Następny post